Archiwum najlepszych

Archiwum najlepszych to mój osobisty cotygodniowy cykl króciutkich, naszpikowanych cytatami notek dotyczących najlepszych (w moim mniemaniu) książek, jakie przeczytałam w życiu. Mogłam je czytać dziesięć lat temu albo wczoraj - nie ma to znaczenia. Główne kryteria wyboru the best of... to:
- fakt, jak bardzo dana książka zapadła mi w pamięci
- ogólna konstrukcja książki, będąca niejako wzorcem, który poszukuję u innych książek danego gatunku
- znaczenie sentymentalne i obyczajowe - wiele z moich ulubionych książek doczekało się implikacji w postaci licznych ekranizacji, nawiązań popkulturowych czy odniesień innych autorów w ich książkach
- zwyczajne "podoba mi się, i już!"

Nie są to jedynie powieści kryminalne, grozy czy thrillery - mam sporo ulubionych klasyków, obyczajówek czy romansów. Ostatnie kryterium jest zarazem głównym przy ocenie chociażby "Dziennika Bridget Jones" ;)

Jest to lista subiektywna, ale na pewno pozwoli moim blogowym przyjaciołom na bliższe poznanie moich preferencji literackich, a być może sprawi, że wybrane przeze mnie pozycje zyskają nowych czytelników. Zachęcam do odwiedzin mojego bloga w każdy piątek, wówczas pojawiać się będzie kolejna notka z cyklu Archiwum najlepszych.

Dotychczasowe mini-recenzje: 

Komentarze

  1. Mam OGROMNĄ nadzieję Paulina, że tutaj znajdzie się coś z Kinga. Hmm... ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj nie wiem... Dla mnie większość jego książek należy do najlepszych :) Zobaczymy, co da się zrobić. Hmm... ;)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kreskówka: Happy Tree Friends

Poza sezonem, Jorn Lier Horst

Miasteczko Salem, Stephen King